چگونه یک پنجره استاندارد بسازیم؟

پنجره

چگونه یک پنجره استاندارد بسازیم؟

یکی از ارکان مهم هر ساختمان پنجره است که اهمیت آن در موضوعاتی مانند بهینه‎سازی مصرف سوخت، نورگیری، اتلاف حرارت، زیبایی و ایجاد مانعی در مقابل باد، باران، ورود گرد و غبار و آلودگی‎های صوتی مشخص می‎شود.

با توجه به این که در حدود 25 تا 30 درصد اتلاف انرژی در ساختمان‎ها از راه پنجره‎ها است، ساخت یک پنجره استاندارد اهمیت زیادی پیدا می‎کند.

در این بین استفاده از پنجره‎های یو پی وی سی با شیشه‎های دو یا حتی سه جداره یکی از راهکارهای مهم است. در این مطلب قصد داریم نحوه ساخت یک پنجره استاندارد و مراحل آن را بررسی کنیم.

مهم‎ترین مزیت یو پی وی سی عایق بودن و مقاومت آن در مقابل خوردگی است. زمان ساخت یک پنجره استاندارد برای رفع نقاط ضعف یو پی وی سی از پروفیل‎های تقویت‎کننده فلزی استفاده می‎شود.

این پروفیل‎ها در حقیقت استحکام خمشی بخش‎های پنجره را تقویت می‎کنند و توانایی آن را برای مقابله با نیروی باد، تحمل وزن پنجر‎ه‎ و نیروهای دینامیک ناشی از باز و بسته کردن پنجره بالا می‎برند.

یکی دیگر از مراحل اولیه ساخت یک پنجره استاندارد با کیفیت انبار کردن و جابه‎‎جایی‎های صحیح مواد اولیه به ویژه پروفیل‎های یو پی وی سی است.

این پروفیل‎ها سطح آسیب‎پذیری بالایی دارند و باید در مقابله ضربه، حرارت، اشعه ماورای بنفش و مواد شیمیایی محافظت شوند.

آن‎ها را باید در یک فضای محصور و دور از حرارت مستقیم و همچنین نور آفتاب نگه داشت. چیدمان آن‎ها به صورت افقی نکته مهم دیگری است و باید به هوا اجازه داد در بین آن‎ها به جریان بیافتد و جلوی تشکیل آب را بگیرد.

پس از مرحله نگهداری صحیح از مواد اولیه ساخت پنجره استاندارد به بخش ابعادبرداری می‎رسیم. ابعادبرداری نهایی زمانی انجام می‎شود که مکان نصب پنجره آماده است.

گاهی اوقات نصب فلاشینگ‎ها به وسیله کارفرما در مراحل آغازین کار انجام نمی‎‎شود، بنابراین فرد اندازه‎گیر باید اطلاعات لازم در این زمینه را از مدیر پروژه بگیرد.

هنگام اندازه‎گیری باید به موارد زیر دقت کرد:

 • چارچوبی که قرار است پنجره داخل آن قرار گیرد و بررسی مصالح ساختمانی آن.
 • بررسی سطحی که قرار است پنجره روی آن نصب شود از نظر وجود شکل هندسی خاص یا صاف بودن.
 • موانعی که جلوی باز و بسته شدن پنجره به طرف داخل یا خارج را می‎گیرند. هنگام ساخت یک پنجره استاندارد بررسی این موضوع مهم است چون به عنوان مثال در بعضی از ساختمان‎ها، وجود سقف کاذب جلوی باز شدن پنجره به طرف داخل را می‎گیرد.
 • جهت بازشو و همچنین نوع بازشوی پنجره باید مشخص شود.
 • موقعیت قرارگیری پنجره باید در نظر گفته شود یعنی در چه ارتفاعی قرار دارد و باران و باد چقدر می‎توانند روی آن تاثیر بگذارند.

فرد اندازه‎گیر باید با بررسی نکات بالا طول و عرض مکان نصب پنجره را در سه نقطه کناره‎ها و وسط اندازه‎گیری کند و کمترین اندازه را به عنوان شاخص طول یا عرض در نظر بگیرد.

البته توجه کنید تنها اندازه‎گیری این نقاط کافی نیست و باید از تراز بودن 4 طرف چارچوب مطمئن شوید.

در مرحله بعد برای ساخت یک پنجره استاندارد واحد طراحی شرکت سازنده وارد عمل می‎شوند و کار طراحی مهندسی و محاسبات استاتیکی را انجام می‎دهند.

یک پنجره در مقابل نیروهای گوناگونی از جمله باد، وزن پنجره‎ها و نیروهای ناشی از باز و بسته کردن لنگه‎های بازشو و همچنین منبسط و منقبض شدن به واسطه تغییرات دما قرار می‎گیرد.

تیم مهندسی با توجه به این نکات پنجره‎ای طراحی می‎کند که اثرات تخریبی موارد بالا را تعدیل کند و پنجره‎ای ساخته شود که در دراز مدت نه تنها کارآیی خود را از دست ندهد بلکه تمامی انتظارات از یک پنجره استاندارد را برآورده سازد.

پس از ابعادبرداری و طراحی به قسمت تولید می‎رسیم که مراحل گوناگونی دارد که به صورت خلاصه نام می‎بریم.

 

برش پروفیل یو پی وی سی:

پس از طراحی درب‎ها و پنجره‎ها نرم‎‏افزار کار بهینه‎سازی برش را انجام می‎دهد و خروجی در اختیار اپراتور قرار می‎گیرد.

پروفایل‎های فرستاده شده از انبار باید خراش، انحنا یا خمیدگی نداشته باشند.

همچنین پیش از برش باید از کالیبره بودن دستگاه مطمئن بود و زوایای برش توسط زاویه‎سنج بررسی شود.

 

جوش پروفیل یو پی وی سی:

پروفیل‎های یو پی وی سی که داخل آ‎ن‎ها گالوانیزه نصب شده است به وسیله دستگاه‎های جوش به همدیگر وصل می‎شوند اما باید پیش از آن موارد زیر را بررسی و رعایت کرد:

 • بررسی دمای محیط که باید در حدود 17 تا 35 درجه سانتی‎گراد باشد.
 • تنظیم دمای جوش و ذوب دستگاه با توجه به فصل سال.
 • بررسی جنس نوار تفلون عناصر جوش و نبود هر گونه پارگی، پودر یا پلیسه یو پی وی سی.
 • برای هر پروفیل باید فیکسری متناسب با سطح مقطع و اندازه پروفیل استفاده کرد.
 • رعایت ضخامت زایده جوش در حد 0.5 تا 3 میلی‎متر با استفاده از کولیس هر دو ساعت یک مرتبه.
 • زایده جوش نباید دارای رنگ یا سوختگی باشد.
 • طول و عرض نهایی محصول جوش داده شده باید هر دو ساعت یک مرتبه اندازه‎گیری شود.
 • چهار گوش بودن چارچوب پنجره در پایان مرحله جوش باید بررسی شود، باید توسط یک ریسمان قطر خارجی را اندازه‎گیری کرد و با طراحی اولیه مطابقت داد.

پس از رعایت موارد بالا و در پایان مرحله جوش باید تست جوش انجام شود. برای این کار باید به مکان جوش فشار وارد کرد و با توجه به اطلاعات به دست آمده از شرکت پروفیل ساز در رابطه با سطح مقطع، استحکام جوش را بررسی کرد.

در مرحله آخر ساخت یک پنجره استاندارد به تمیزکاری گوشه‎ها می‎رسیم که نکات زیر در آن مهم است.

 • تیغچه‎ها و دسته‎ها باید دائما مورد بررسی قرار گیرند و اگر کند هستند عوض شوند.
 • پنجره‎های جوش خورده باید 1.5 تا 2 دقیقه برای خنک شدن به حال خود رها شوند و حداکثر تا پیش از سفت شدن پولیش انجام آن‎ها انجام شود.
 • پهنای نوار جوش با ضخامت 3 میلی‎متر باید به وسیله تیغچه و به شکل یکنواخت پلیسه‎گیری شود.
 • عمق مکان جوش باید بعد از تمیزکاری بررسی شود که عمق مناسب 0.5 تا 1 میلی‎متر است.

 

 

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه